2225PC125KAT1A
DigiKey Part Number
478-3994-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-3994-1-ND - Cut Tape (CT)
478-3994-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2225PC125KAT1A
Description
CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2225PC125KAT1A Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.225" L x 0.250" W (5.72mm x 6.35mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.079" (2.00mm)