KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
DigiKey Part Number
2092-KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR-ND - Tape & Reel (TR)
2092-KUSBX-SL2-CS1N24-B-CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR
Description
CONN USB TYPE-C 3.2 GEN 2 FLAG
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KUSBX-SL2-CS1N24-B-TR Models
Category
Features
Board Lock
Manufacturer
Kycon, Inc.
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Series
Number of Ports
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Current Rating (Amps)
0.25A, 1.25A, 5A
Part Status
Active
Voltage - Rated
30V