KUSBX-MM-CS1-B30TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | KUSBX-MM-CS1-B30TR |
Description | USB TYPE C SOCKET, MID MOUNT, BL |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | USB-C (USB TYPE-C) USB 3.2 Gen 2 (USB 3.1 Gen 2, Superspeed + (USB 3.1)) Receptacle Connector 24 Position Board Edge, Cutout; Surface Mount; Through Hole, Right Angle |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | KUSBX-MM-CS1-B30TR Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 105°C |
Manufacturer Kycon, Inc. | Number of Ports 1 |
Series | Current Rating (Amps) 0.25A, 1.25A, 5A, 6.25A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Voltage - Rated 30V |