SBSMC0500474MXT
DigiKey Part Number
1608-1437-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1437-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1437-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SBSMC0500474MXT
Description
SURFACE MOUNT C AND PI FILTER
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EMI Filter 1st Order Low Pass 1 Channel C = 470nF 20 A 2220 (5750 Metric), 3 PC Pad
Category
Values
C = 470nF
Manufacturer
Knowles Syfer
ESD Protection
No
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Voltage - Rated
50V
Type
Low Pass
Mounting Type
Surface Mount
Filter Order
1st
Package / Case
2220 (5750 Metric), 3 PC Pad
Number of Channels
1
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Attenuation Value
43dB @ 100MHz
Height
0.133" (3.38mm)
Current
20 A