060330160104JXT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 060330160104JXT |
Description | CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 060330160104JXT Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Features Non-Magnetic, Soft Termination |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Tolerance ±5% | Thickness (Max) 0.031" (0.80mm) |