060330160104JXT
DigiKey Part Number
1608-1295-2-ND - Tape & Reel (TR)
1608-1295-1-ND - Cut Tape (CT)
1608-1295-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
060330160104JXT
Description
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±5% 16V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
060330160104JXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Non-Magnetic, Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.031" (0.80mm)