SA32-61QBWB-2BCB
DigiKey Part Number
754-SA32-61QBWB-2BCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA32-61QBWB-2BCB
Description
0.32" RA. 7-SEGMENT BLUE LED DIS
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Blue 7-Segment 1 Character Common Anode 3V 10mA 0.433" H x 0.307" W x 0.197" D (11.00mm x 7.80mm x 5.00mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Color
Blue
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V
Current - Test
10mA
Millicandela Rating
13mcd
Size / Dimension
0.433" H x 0.307" W x 0.197" D (11.00mm x 7.80mm x 5.00mm)
Wavelength - Peak
460nm
Digit/Alpha Size
0.32" (8.00mm)
Power Dissipation (Max)
120mW
Package / Case
10-DIP (0.200", 5.08mm)