SA32-61LZGKWB-2BCB
DigiKey Part Number
754-SA32-61LZGKWB-2BCB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA32-61LZGKWB-2BCB
Description
0.32" RA. 7-SEGMENT GREEN LED DI
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Green 7-Segment 1 Character Common Anode 2.65V 2mA 0.433" H x 0.307" W x 0.197" D (11.00mm x 7.80mm x 5.00mm) 10-DIP (0.200", 5.08mm)
Color
Green
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Current - Test
2mA
Millicandela Rating
110mcd
Size / Dimension
0.433" H x 0.307" W x 0.197" D (11.00mm x 7.80mm x 5.00mm)
Wavelength - Peak
515nm
Digit/Alpha Size
0.32" (8.00mm)
Power Dissipation (Max)
102.5mW
Package / Case
10-DIP (0.200", 5.08mm)