BC56-11EWA
DigiKey Part Number
754-1658-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BC56-11EWA
Description
DISPLAY 7SEG 0.56" TRP RED 28DIP
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Display Modules - LED Character and Numeric Red 7-Segment 3 Character Common Cathode 2V 20mA 1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm) 28-DIP (0.600", 15.24mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BC56-11EWA Models
Category
Color
Red
Manufacturer
Kingbright
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Packaging
Tube
Current - Test
20mA
Part Status
Active
Millicandela Rating
5.8mcd
Number of Characters
3
Wavelength - Peak
627nm
Size / Dimension
1.480" H x 0.748" W x 0.319" D (37.60mm x 19.00mm x 8.10mm)
Power Dissipation (Max)
75mW
Digit/Alpha Size
0.56" (14.22mm)
Package / Case
28-DIP (0.600", 15.24mm)