APTD1608VBC/D
DigiKey Part Number
754-1804-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1804-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1804-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608VBC/D
Description
LED BLUE CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 3.3V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608VBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3.3V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
40°
Wavelength - Peak
465nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia