APTD1608SYC/J3
DigiKey Part Number
754-1543-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1543-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1543-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTD1608SYC/J3
Description
LED YELLOW CLEAR CHIP SMD
Detailed Description
Yellow 590nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APTD1608SYC/J3 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
60°
Wavelength - Peak
590nm
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Height (Max)
1.10mm
Lens Size
0.70mm Dia