APT1608LVBC/D
DigiKey Part Number
754-1933-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1933-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1933-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT1608LVBC/D
Description
LED BLUE CLEAR 2SMD
Detailed Description
Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.65V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APT1608LVBC/D Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.65V
Mfr
Current - Test
2mA
Series
Viewing Angle
120°
Wavelength - Peak
465nm
Configuration
Standard
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Millicandela Rating
Height (Max)
0.75mm
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Base Product Number
Lens Size
1.10mm x 0.80mm