APGA1602SEC/E/KA
DigiKey Part Number
754-1816-2-ND - Tape & Reel (TR)
754-1816-1-ND - Cut Tape (CT)
754-1816-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APGA1602SEC/E/KA
Description
LED RED CLEAR CHIP SMD R/A
Detailed Description
Red 624nm LED Indication - Discrete 2.05V 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
APGA1602SEC/E/KA Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.05V
Mfr
Current - Test
20mA
Viewing Angle
150°, 120°
Wavelength - Peak
632nm
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
1.60mm L x 0.90mm W
Height (Max)
0.30mm
Lens Size
1.60mm x 0.90mm