APG0201SYC-TT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APG0201SYC-TT |
Description | LED YELLOW CLEAR 2SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2.01V 0201 (0603 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.01V |
Mfr | Current - Test 10mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Viewing Angle 140° |
Part Status Active | Mounting Type |
Color | Wavelength - Dominant |
Configuration Independent | Wavelength - Peak 591nm |
Lens Color Colorless | Package / Case 0201 (0603 Metric) |
Lens Transparency Clear | Supplier Device Package |
Millicandela Rating | Size / Dimension 0.65mm L x 0.35mm W |
Lens Style Rectangle with Flat Top | Height (Max) 0.25mm |
Lens Size 0.65mm x 0.35mm | Base Product Number |