APG0201SYC-TT
DigiKey Part Number
754-APG0201SYC-TTTR-ND - Tape & Reel (TR)
754-APG0201SYC-TTCT-ND - Cut Tape (CT)
754-APG0201SYC-TTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APG0201SYC-TT
Description
LED YELLOW CLEAR 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Yellow 589nm LED Indication - Discrete 2.01V 0201 (0603 Metric)
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.01V
Mfr
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
140°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Independent
Wavelength - Peak
591nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
0.65mm L x 0.35mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.25mm
Lens Size
0.65mm x 0.35mm