APA2107LVBC/D | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APA2107LVBC/D |
Description | LED BLUE CLEAR 2SMD R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Blue 470nm LED Indication - Discrete 2.65V 2-SMD, No Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | APA2107LVBC/D Models |
Category | Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.65V |
Mfr | Current - Test 2mA |
Series | Viewing Angle 120° |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Wavelength - Dominant |
Color | Wavelength - Peak 465nm |
Configuration Standard | Package / Case 2-SMD, No Lead |
Lens Color Colorless | Supplier Device Package |
Lens Transparency Clear | Size / Dimension 2.10mm L x 1.00mm W |
Millicandela Rating | Height (Max) 0.60mm |
Lens Style Rectangle with Domed Top | Base Product Number |
Lens Size 1.70mm x 0.60mm |