T598B475M035ATE200 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | T598B475M035ATE200 |
Description | CAP TANT POLY 4.7UF 35V 1411 |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 1411 (3528 Metric) 200mOhm @ 100kHz |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | T598B475M035ATE200 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer KEMET | Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 125°C |
Series | Mounting Type Surface Mount |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 1411 (3528 Metric) |
Part Status Active | Size / Dimension 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) |
Capacitance 4.7 µF | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |
Tolerance ±20% | Manufacturer Size Code B |
Voltage - Rated 35 V | Ratings AEC-Q200 |
Type Molded | Features Automotive |
ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm @ 100kHz | Base Product Number |