T591D337M006ATE040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Polytech
In Stock: 0
Datasheet
330 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 2917 (7343 Metric) 40mOhm @ 100kHz
T591D337M006ATE040
DigiKey Part Number
399-12278-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T591D337M006ATE040
Description
CAP TANT POLY 330UF 6.3V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
T591D337M006ATE040 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
330 µF
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm @ 100kHz