T520B107M006ATE025
DigiKey Part Number
399-10327-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-10327-1-ND - Cut Tape (CT)
399-10327-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T520B107M006ATE025
Description
CAP TANT POLY 100UF 6.3V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 6.3 V 1411 (3528 Metric) 25mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T520B107M006ATE025 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
KEMET
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1411 (3528 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
6.3 V
Features
General Purpose
Type
Molded
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
25mOhm @ 100kHz