T498C225K035ATE2K2
DigiKey Part Number
399-11396-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11396-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11396-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T498C225K035ATE2K2
Description
CAP TANT 2.2UF 10% 35V 2312
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2312 (6032 Metric) 2.2Ohm
EDA/CAD Models
T498C225K035ATE2K2 Models
Category
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 150°C
Package / Case
2312 (6032 Metric)
Size / Dimension
0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Ratings
AEC-Q200
Voltage - Rated
35 V
Features
Automotive
Type
Molded
Grade
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.2Ohm
Qualification
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C