R71PF322050H6M
DigiKey Part Number
399-R71PF322050H6M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R71PF322050H6M
Description
FILM, RADIAL, PULSE, SINGLE META
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.22 µF Film Capacitor 220V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R71PF322050H6M Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
90 mOhms
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.476" (12.10mm)
Tolerance
±20%
Termination
PC Pins
Voltage Rating - AC
220V
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - DC
630V