R413F147000M1M
DigiKey Part Number
399-5473-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R413F147000M1M
Description
CAP FILM 4700PF 20% 1KVDC RADIAL
Detailed Description
4700 pF Film Capacitor 300V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
R413F147000M1M Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.437" (11.10mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1000V (1kV)