PHE426KF7220JR06L2
DigiKey Part Number
399-11463-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PHE426KF7220JR06L2
Description
CAP FILM 2.2UF 5% 400VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Film Capacitor 220V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PHE426KF7220JR06L2 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.571" W (31.50mm x 14.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.965" (24.50mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±5%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Voltage Rating - DC
400V