MPX1D2213L1R0
DigiKey Part Number
399-MPX1D2213L1R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-MPX1D2213L1R0CT-ND - Cut Tape (CT)
399-MPX1D2213L1R0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D2213L1R0
Description
FIXED IND 1UH 74A 1 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 74 A 1mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
MPX1D2213L1R0 Models
DC Resistance (DCR)
1mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
22MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.886" L x 0.866" W (22.50mm x 22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Current Rating (Amps)
Base Product Number
Current - Saturation (Isat)
84A