MPX1D1235L4R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPX1D1235L4R7 |
Description | FIXED IND 4.7UH 10.9A 16.4 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 10.9 A 16.4mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPX1D1235L4R7 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 16.4mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 14MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 17.5A |