MPX1D1235L1R0 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPX1D1235L1R0 |
Description | FIXED IND 1UH 21.5A 4.2 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 21.5 A 4.2mOhm Max Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPX1D1235L1R0 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 4.2mOhm Max |
Series | Frequency - Self Resonant 33MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Type Drum Core, Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.520" L x 0.492" W (13.20mm x 12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.138" (3.50mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 32.5A |