MPX1D0630L3R3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 6.8 A 30.3mOhm Max Nonstandard
Introducing METCOM Power Inductors!
METCOM MPX Series Digital Data Sheet
MPX1D0630L3R3
DigiKey Part Number
399-20684-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0630L3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 6.8A 30.3 MOHM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D0630L3R3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
7A
DC Resistance (DCR)
30.3mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)