MPX1D0630L1R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 1.479
Datasheet
1 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 13.1 A 8.2mOhm Max Nonstandard
Introducing METCOM Power Inductors!
METCOM MPX Series Digital Data Sheet
MPX1D0630L1R0
DigiKey Part Number
399-20681-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPX1D0630L1R0
Description
FIXED IND 1UH 13.1A 8.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MPX1D0630L1R0 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
13A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
8.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
Nonstandard
Inductance
Size / Dimension
0.276" L x 0.256" W (7.00mm x 6.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)