MPLC0730L4R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MPLC0730L4R7 |
Description | FIXED IND 4.7UH 5A 41 MOHM SMD |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 5 A 41mOhm Max 2-SMD, J-Lead |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MPLC0730L4R7 Models |
Category | Shielding Shielded |
Mfr | DC Resistance (DCR) 41mOhm Max |
Series | Operating Temperature -20°C ~ 120°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 100 kHz |
Part Status Obsolete | Mounting Type Surface Mount |
Type Wirewound | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Inductance | Size / Dimension 0.303" L x 0.264" W (7.70mm x 6.70mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.118" (3.00mm) |
Current Rating (Amps) | Base Product Number |
Current - Saturation (Isat) 5.6A |