F863FL225K310ALW0L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 3.547
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 462
Datasheet
In Stock: 272
In Stock: 890
2.2 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
F863FL225K310ALW0L
DigiKey Part Number
399-14833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F863FL225K310ALW0L
Description
CAP FILM 2.2UF 10% 630VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
F863FL225K310ALW0L Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.260" L x 0.512" W (32.00mm x 13.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.988" (25.10mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Applications
Automotive; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
630V