F863DS105K310Z
DigiKey Part Number
399-14809-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F863DS105K310Z
Description
CAP FILM 1UF 10% 630VDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 310V 630V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
F863DS105K310Z Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.791" (20.10mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.886" (22.50mm)
Voltage Rating - AC
310V
Voltage Rating - DC
630V