EEV106M035S9BAA
DigiKey Part Number
399-EEV106M035S9BAATR-ND - Tape & Reel (TR)
399-EEV106M035S9BAACT-ND - Cut Tape (CT)
399-EEV106M035S9BAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEV106M035S9BAA
Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEV106M035S9BAA Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
63 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
90 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
1.93 Ohms
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C