EE2-24NUX-L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 9.763
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 344
Datasheet
In Stock: 0
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
EE2-24NUX-L
DigiKey Part Number
EE2-24NUX-L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE2-24NUX-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
EDA/CAD Models
EE2-24NUX-L Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA