EE2-24NU-L
DigiKey Part Number
399-11003-2-ND - Tape & Reel (TR)
399-11003-1-ND - Cut Tape (CT)
399-11003-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EE2-24NU-L
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V
EDA/CAD Models
EE2-24NU-L Models
Must Operate Voltage
18 VDC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
2 A
Switching Voltage
250VAC, 220VDC - Max
Load - Max Switching
500VA, 440W
Coil Resistance
2.88 kOhms
Coil Current
8.3 mA