EDK107M063A9PAA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | EDK107M063A9PAA |
Description | CAP ALUM 100UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | EDK107M063A9PAA Models |
Category | Polarization Polar |
Mfr | Applications |
Series | Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 10 kHz |
Part Status Active | Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Mounting Type |
Voltage - Rated 63 V | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C | Base Product Number |
Operating Temperature -40°C ~ 85°C |