C284ACR5100AL0J
DigiKey Part Number
399-16833-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C284ACR5100AL0J
Description
CAP FILM 10UF 5% 470VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C284ACR5100AL0J Models
Category
Dielectric Material
Polypropylene (PP)
Manufacturer
KEMET
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Series
Applications
Motor Run
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.815" (71.50mm)
Capacitance
10µF
Mounting Type
Chassis Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - AC
470V