C276CC25120AA0J
DigiKey Part Number
399-C276CC25120AA0J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C276CC25120AA0J
Description
CAP FILM 12UF 5% 470VAC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C276CC25120AA0J Models
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Manufacturer
KEMET
Applications
Motor Run
Series
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Packaging
Box
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
2.972" (75.50mm)
Capacitance
12µF
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Can
Voltage Rating - AC
470V