C2225C125KARACTU | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | C2225C125KARACTU |
Description | CAP CER 1.2UF 250V X7R 2225 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.2 µF ±10% 250V Ceramic Capacitor X7R 2225 (5763 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | C2225C125KARACTU Models |
Category | Temperature Coefficient |
Mfr | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Series | Applications |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type |
Part Status Active | Package / Case 2225 (5763 Metric) |
Capacitance | Size / Dimension 0.220" L x 0.252" W (5.60mm x 6.40mm) |
Tolerance ±10% | Thickness (Max) 0.061" (1.55mm) |