C20AZGR5220AASK
DigiKey Part Number
399-14239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C20AZGR5220AASK
Description
CAP FILM 22UF 10% 2.3KVDC RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
22 µF Film Capacitor 1000V (1kV) 2300V (2.3kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C
Mfr
Mounting Type
Chassis, Stud Mount
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" Dia (75.00mm)
Part Status
Obsolete
Height - Seated (Max)
4.685" (119.00mm)
Capacitance
Termination
Threaded, Male
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.378" (35.00mm)
Voltage Rating - AC
1000V (1kV)
Applications
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Voltage Rating - DC
2300V (2.3kV)
Features
Long Life
Dielectric Material
Base Product Number
ESR (Equivalent Series Resistance)
2 mOhms