C1210C105J5NACTU
DigiKey Part Number
399-C1210C105J5NACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
399-C1210C105J5NACTUCT-ND - Cut Tape (CT)
399-C1210C105J5NACTUDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C1210C105J5NACTU
Description
CAP CER 1UF 50V X8L 1210
Detailed Description
1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor X8L 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
C1210C105J5NACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mfr
Features
High Temperature
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±5%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)