ALS80H393DB025 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
39000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 38mOhm @ 100Hz 6000 Hrs @ 105°C
ALS80H393DB025
DigiKey Part Number
ALS80H393DB025-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS80H393DB025
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
38 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS80H393DB025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
9.8 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
11.7 A @ 10 kHz
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
38mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C