ALS70A823DF025
DigiKey Part Number
399-14303-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A823DF025
Description
CAP ALUM 82000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 20mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS70A823DF025 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.1 A @ 10 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
20mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C