ALS70A393DB025 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
39000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 37mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
ALS70A393DB025
DigiKey Part Number
399-14301-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS70A393DB025
Description
CAP ALUM 39000UF 20% 25V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ALS70A393DB025 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
11 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
12.7 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
33 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
37mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C