ALS30A473MF063
DigiKey Part Number
399-11419-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A473MF063
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 63V SCREW
Detailed Description
47000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 8mOhm @ 100Hz 19000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS30A473MF063 Models
Ripple Current @ Low Frequency
26.7 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
26.5 A @ 10 kHz
Impedance
7 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.598" Dia (66.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
19000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C