ALS30A473KE040
DigiKey Part Number
399-11418-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A473KE040
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 40V SCREW
Detailed Description
47000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12mOhm @ 100Hz 18000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
ALS30A473KE040 Models
Ripple Current @ Low Frequency
14.2 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.7 A @ 10 kHz
Impedance
11 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.008" Dia (51.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
3.307" (84.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
18000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C