ALS30A153DB040
DigiKey Part Number
399-11415-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALS30A153DB040
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 40V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 40 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 17mOhm @ 100Hz 11000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALS30A153DB040 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
9.5 A @ 100 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
10 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Impedance
14 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.417" Dia (36.00mm)
Voltage - Rated
40 V
Height - Seated (Max)
2.520" (64.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
11000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C