ALP22A153DE063
DigiKey Part Number
399-11411-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALP22A153DE063
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 63V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 5 Lead 26000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ALP22A153DE063 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.787" (20.00mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
3.031" (77.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
63 V
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 5 Lead
Lifetime @ Temp.
26000 Hrs @ 85°C