ALF80G272KP400
DigiKey Part Number
399-ALF80G272KP400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80G272KP400
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 400V PRESS
Detailed Description
2700 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 50.47mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80G272KP400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
8.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
17.17 A @ 10 kHz
Impedance
27 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50.47mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C