ALF80G222FP400
DigiKey Part Number
399-ALF80G222FP400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80G222FP400
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V PRESS
Detailed Description
2200 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 59.59mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80G222FP400 Models
Ripple Current @ Low Frequency
7.24 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
16.09 A @ 10 kHz
Impedance
32 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.772" Dia (45.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
4.213" (107.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59.59mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C