ALF80G112EH350
DigiKey Part Number
399-ALF80G112EH350-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ALF80G112EH350
Description
CAP ALUM 1100UF 20% 350V PRESS
Detailed Description
1100 µF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead 131.8mOhm @ 100Hz 9000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
ALF80G112EH350 Models
Ripple Current @ Low Frequency
4.26 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
9.52 A @ 10 kHz
Impedance
71 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
2.441" (62.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
131.8mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Press-Fit - 5 Lead
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C